من را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد

باتری یو پی اس UPS چیست؟

باتری یو پی اس یک سیستم مجهز به مدار هوشمند قطع و وصل است. کار این سیستم این است که در هنگام قطع برق ، انرژی حاصل از باتری یو پی اس UPS را در کسری از ثانیه بطور اتوماتیک وارد مدار می کند تا با انرژی ذخیره شده در باتری ، برق مورد نیاز را بمدت ۲ تا ۴ و گاها تا ۸ ساعت تامین کند.  بسیاری از سیستم های مخابراتی ، نظامی، ایمنی و حفاظتی، بانکی، پزشکی و آزمایشگاهی، سرور ها و دیتا سنترها به سیستم تامین انرژی بدون وقفه نیاز دارند.
باتری یو پی اس علاوه بر محافظت از دستگاه های متصل ، در برابر خرابی های ناشی از نوسانات برق ، به حفاظت اطلاعات آن دستگاه ها نیز کمک می کند و در صورت قطع برق با تامین انرژی مورد نیاز باعث جلوگیری از ایجاد وقفه در کارکرد آنها می شود.
اگر شما نگران قطع ناگهانی برق هستید به خصوص زمانی که کارهایتان مهم و حایز اهمییت می باشد ، در این صورت همزمان با قطعی برق ، شما اگر یک باتری ups خریداری کرده باشید و آن را نصب نمایید ، در واقع یک نوع باتری ذخیره کننده انرژی یا Battery backup  دارید .باتری ups متشکل از یک نوسان گیر با یک باتری بزرگ می باشد که دارای یک مدار ویژه می باشد که به محض کاهش انرژی در هنگام قطعی برق ، باتری یو پی اس  را جهت ادامه انتقال انرژی فعال می کند .

یو پی اس ups از عبارت uninterruptible powersupplies گرفته شده و به معنای منبع تغذیه بدون وقفه می باشد .
چرا باید یک باتری یو پی اس داشته باشیم ؟

در واقع هدف انحصاری باتری یو پی اس  دادن زمان بیشتر به کاربر در هنگام قطعی منبع اصلی برق جهت اجرای دو کار مهم و اصلی است :
1 . ذخیره و ایجاد بک آپ برای کارهایتان .
2. خاموش کردن کامپیوتر و سایر تجهیزات برقی جهت جلوگیری از آسیب .
باتری ups برای ادامه فعالیت بر روی کامپیوتر برای ساعت های طولانی طراحی نشده اند . اگر شما یو پی اسی ups انتخاب کرده اید که به شما به اندازه 5 الی 10 دقیقه پس از قطع برق ، انرژی می دهد ، شما تنها زمان برای خاموش کردن و بک آپ گیری خواهید داشت .
باتری  UPS  چگونه کار می کند؟

در مواقع قطع برق و اختلال در جریان برق شهر می توان از ژنراتوهای AC جهت تغذیه دستگاه‌ها استفاده نمود ولی این منابع با توجه به مشکلاتی نظیر شناور بودن ولتاژ و فرکانس، جاگیر بودن به دلیل حجم زیاد، آلودگی صوتی، دودزا بودن، زمان طولانی وصل شدن بعد از قطع برق و هزینه تعمیر و نگهداری بالا عملا کاربردی در دستگاه‌های حساس ندارد.
مواد شیمیایی که درون باتری یو پی اس است طی فرایندی توسط ولتاژ DC شارژ را ذخیره می کنند.
 باتری یو پی اس  با ابعاد کوچک و بدون نیاز به سرویس دائمی و بدون ایجاد آلودگی‌ با تثبیت ولتاژ و فرکانس، وسیله ای بسیار مناسب جهت حفاظت سیستم‌ ها در مقابل اختلالات برق شبکه می ‌باشد.

 


 
باتری یو پی اس و باتری خودرو چه تفاوتی با هم دارند؟

باتری ماشین و باطری UPS هردو ولتاژی برابر 12 دارند و شما قادر هستید که یو پی اس را با استفاده از باتری ماشین روشن کنید اما در چنین حالتی ممکن است بعد از چند بار استفاده واتاژخروجی افت کند و در پی آن با افت ولتاژ خروجی AC مواجه شویم که اگر یو پی اس شما از نوع آنلاین باشد با خطای افت ولتاژ قطع خواهد شد.
باتری های اتومبیل معمولا از نوع باتری های معلق در مایع هستند و نیروی الکتریسیته را با استفاده از واکنش اسیدسولفوریک بر روی صفحات سربی که درمایع معلق است تولید می کنند برای همین از این باتری ها در UPS استفاده نمی شود چون ممکن است اسید از محفظه باتری به خارج محفظه نشت کند و باعث انفجار باطری شود .
در باتریهای سیلد لید اسید یا همان UPS جهت جلوگیری از نشت اسید، با لایه هایی از نمد و فیبر پوشانده می شوند که در مسافت های طولانی قابل حمل می باشند .
تفاوت دیگر باطری های اتومبیل با باتزی در هزینه و قیمت آنها است و می توان گفت اشکال بزرگ باتری های UPS در قیمت آنهاست ، به عبارت دیگر باتزی های یو پی اس در ظرفیت های مششابه با باتری های خودرو گران تر هستند  وتفاوت دو سه برابری دارند.
باتری یو پی اس سیلد برند صبا باتری

مهمترین خصوصیت باتری یو پی اس سیلد (اسید سربی) ، مقاومت بسیار بالا در مقابل نشتی (لیک) الکترولیت و عدم نیاز به مراقبت است ، این نوع ویژگی خاص باتری UPS سیلد به دلیل تکنولوژی بکار رفته در واکنش با اکسیژن است به گونه ای که زمانی که اکسیژن از پلیت های مثبت جدا میشود با توجه به ویژگی منحصر به فرد عایق (آ جی ام)  به سمت پلیت منفی منتشر شده و با توجه به تشکیل آب در سیستم داخلی باتری UPS ، بدون نیاز به اضافه نمودن آب ، دستگاه در طول عمر خود عملکرد مناسب خواهد داشت ؛ شرکت کارن باتری هیرو (سهامی خاص) بعنوان نماینده رسمی شرکت توسعه منابع انرژی توان ( صبا باتری ) عرضه کننده مستقیم باتری یو پی اس سیلد به کلیه شرکتها و مشتریان محترم در سراسر ایران میباشد .

مطلب پیشنهادی: آنچه باید از باتری یو پی اس بدانید
 
مزایای باتری یو پی اس سیلد (اسید سربی)
 

    عدم نیاز به سرویس و نگهداری
    عدم نشتی الکترولیت (لیک)
    طول عمر طولانی
    عدم تولید گاز خورنده
    دشارژ خودبخودی (سلف دیسشارژ) پایین
    کمترین حجم و وزن ممکنه
    قابل نصب روی تجهیزات
    2 الی 5 برابر ارزانتر از باتریهای نیکل کادمیوم

شرکت کارن باتری هیرو (سهامی خاص) مفتخر است کلیه باتری یو پی اس با کیفیت را به قیمت مصوب نمایندگی و بدون واسطه به مشتریان محترم عرضه نماید.
باتری یو پی اس چیسست؟
کاربرد باتری یو پی اس ( باتری ups )

مهتمرین مزیت باتری یو پی اس سیلد (اسید سربی) نسبت به باتری نیکل کادیوم ، عمر طولانی و ظرفیت بالا نسبت به سایر انواع باتری ها میباشد؛ باتری UPS سیلد اسید سربی قابلیت استفاده و کارکرد در دو نوع فعالیت را دارند

     استفاده پیوسته و بدون وقفه (سیکلی)
    استفاده در سیستمهای آماده بکار یا استند بای


مطلب پیشنهادی: باتری یو پی اس و کاربرد آن
 
گارانتی و خدمات پس از فروش

کلیه باتری های عرضه شده توسط شرکت کارن باتری هیرو بمدت یکسال از زمان صدور فاکتور تحت پوشش گارانتی تولیدکننده (شرکت توسعه منابع انرژی توان – صبا باتری) قرار میگیرد .

    باتریهای یو پی اس سیلد 12 ولت از 7.5 آمپر تا 28 آمپر ساعت بمدت یکسال
    باتریهای یو پی اس سیلد 12 ولت از  42 آمپر تا 200 آمپر ساعت بمدت 15 ماه

    باتریهای یو پی اس سیلد 2 ولت از 200 آمپر تا 3000 آمپر ساعت بمدت 2 سال

موارد مصرف باتری ups سیلد 12 ولت و 2 ولت
 

    سیستمهای یو پی اس

    سیستمهای مخابراتی
    سیستمهای نیروگاهی
    سیستمهای نیروگاه هسته ای
    سیستمهای برق اظطراری
    سیستمهای امنیتی ، حفاظتی و اعلام حریق
    سرورها و شبکه های رایانه ای   
    تجهیزات کنترلی
    تجهیزات پزشکی
    تجهیزات اندازه گیری و آزمایشگاهی
    دربهای اتوماتیک
    ماشینهای شارژی (چمن زن ، ویلچر برقی و ...)
    لیفتراک

شرکت کارن باتری هیرو (سهامی خاص) آماده هر گونه مشاوره و خدمات در زمینه نحوه استفاده و کاربرد انواع باتری یو پی اس میباشد.
 
انواع باتری یو پی اس سیلد  12 ولت

باتری یو پی اس 12ولت برای مصارف خانگی ،سیستم های امنیتی ، درب های اتوکاتیک ، تلویزیون ، آکواریوم ، کنسول های گیم  و .......اسفاده کردن از باتری های یو پی اس به منظور کارایی بهتر دستگاه های الکترونیکی و جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات سخت افرازی و نرم افرازی و نداشتن سیستم برق اضطراری ، بهترین روش برای جلوگیری از موارد موجود  است که منبعی از تامین الکترونیکی میباشد تا در هنگام ناهماهنگی در برق رسانی سیستم یوپی اس بتواند این ناهماهنگی را رفع نماید تا لوازم برقی کمتر گرفتار مشکلات برق رسانی شوند و با استفاده از این باتری ها به عمر دستگاه های برقی افزوده میشود و از نوسان ناگهانی برق ،صاعقه ، نویز محافظت میکند همچنین با دخیره کردن انرژی برق در خود توسط باتری های یوپی اس لوازم برقی را هنگام قطعی جریان برقی تامین میکند و در مصرف برق مصرفی صرفه جویی میکند و همچنین برای استفاده از سیستم های مخابراتی و روشنایی اضطراری و محافظت از رایانه ها و سیستم برق خورشیدی و هیبریدی ، برق DC و......مورد استفاده قرار میگیرد.

باتری 12 ولت 7.5 آمپر
باتری 12 ولت 18 آمپر
باتری 12 ولت 28 آمپر
باتری 12 ولت 42 آمپر
باتری 12 ولت 65 آمپر
باتری 12 ولت 100 آمپر
باتری 12 ولت 155 آمپر

انواع باتری یو پی اسمطلب پیشنهادی: انواع باتری یو پی اس


انواع باطری UPS سیلد 2 ولت

باتری 2 ولت 200 آمپر
باتری 2 ولت 250 آمپر
باتری 2 ولت 300 آمپر
باتری 2 ولت 350 آمپر
باتری 2 ولت 420 آمپر
باتری 2 ولت 600 آمپر
باتری 2 ولت 1000 آمپر
باتری 2 ولت 1500 آمپر
باتری 2 ولت 2000 آمپر
باتری 2 ولت 3000 آمپر

شرکت کارن باتری هیرو (سهامی خاص) مفتخر است که عرضه کننده مستقیم کلیه باتری یو پی اس درسراسر ایران میباشد و آماده  ارائه هرگونه خدمات در زمینه تامین و ذخیره انرژِی از طریق باتری و پیل الکتریکی می باشد .

مطلب پیشنهادی: دستورالعمل نصب باتری یو پی اس
 
مزایای باتری یو پی اس سیلد صبا باتری نسبت به باتری های نیکل کادمیوم
 

    دشارژ خود به خودی (سلف دیسشارژ) : یکی از مشکلات باتریهای یو پی اس نیکل کادمیوم دشارژ خودبه خودی یا سلف دیسشارژ میباشد ، اگرچه کلیه باتریهای موجود در بازار دچار دشارژ خودبخودی میشوند ولیکن میزان دشارژ خودبخودی در برندهای متفاوت یکسان نیست ، به گونه ای که باتریهای نیکل کادمیوم با توجه به مواد تشکیل دهنده آنها به خصوص در دمای نامناسب حتی ممکن است روزانه تا 1 درصد از ظرفیت و شارژ خود را از دست بدهند ؛ در صورتیکه باتریهای سیلد اسید سربی (باتری یو پی اس ) در شرایط مشابه تنها 3 درصد در ماه کاهش ظرفیت خواهند داشت

 

    آلودگی محیط زیست : مواد اولیه تشکیل دهنده هر دونوع باتری سیلد اسید سربی و نیکل کادیوم فلزات سنگین میباشد و به همین دلیل تجزیه آنها در طبیعت طولانی میباشد ؛ و درصورتیکه روشهای بازیافت اینگونه باتریها به درستی انجام نگیرد موجب آلودگی محیط زیست میگردد ، اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که بازیافت باتری یو پی اس UPS نیکل کادمیوم بسیار سخت تر و پیچیده تر نسبت به باتری سیلد اسید سربی است ، از طرف دیگر مواد تشکیل دهنده یو پی اس های نیکل کادمیوم در هنگام تماس با انسان سرطان زا میباشد .

 

    قیمت : باتریهای سیلد (اسید سربی) نسبت به باتریهای نیکل کادمیوم بسیار ارزانتر بوده و این موضوع استفاده از این باتریها را مرقوم بصرفه نموده  بطوریکه این نوع باتری با توجه به انواع برندهای رایج در بازار بین 2 تا 5 برابر ارزانتر از باتریهای نیکل کادمیوم میباشند .

 

    طول عمر: قاعده اصلی که در رابطه با طول عمر کلیه باتریها وجود دارد این است که طول عمر کلیه باتری یو پی اس با توجه به تعداد دشارژ آنها متغیر است لیکن هر دو نوع باتری نیکل کادمیوم و باتریUPS اسید سربی نسبت به شدت دشارژ حساس بوده و شدت دشارژ تاثیر مستقیم بروی عمر مفید یو پی اس میگذارد . به عبارتی در صورتیکه باتری UPS ها در هنگام کارکرد و باردهی بطور متوسط 45 درصد دشارژ شوند طول عمر بیشتری نسبت باردهی و دشارژ متوسط 90 درصدی دارند


  مطلب پیشنهادی: تشخیص پایان عمر باتری یو پی اس

 
شارژر باتری ups
باتری یو. پی اس
 

یکی از قسمت های یو پی اس ، شارژر باتری آن می باشد ، که وظیفه شارژ کردن باتری یو پی اس را بر عهده دارد. ولتاژ شارژر معادل ولتاژ باتری UPS است.

ولتاژی که در خروجی شارژر ایجاد می شود و  بر روی ترمینال باتری قرار می گیرد تا باتری ها را شارژ نماید باید مقداری  حدودا بین 13.4 الی 13.7 باشد.

 شارژر متناسب با نوع باتری که در یو پی اس مورد استفاده قرار میگیرد طبق یک منحنی شارژ اقدام به شارژ باتری ها می کند.

به صورت عمومی در تمام باتری ها هنگامی که باتری شروع به شارژ شدن می کند طبق منحنی شارژی که در باتری وجود دارد، میزان جریانی که شارژر به باتری می دهد به مرور کم می شود و هنگامی که باتری کاملا شارژ می شود مقدار جریان به کمترین حد خود در طول مدت شارژ شدن می رسد.

شارژر یو پی اس می تواند محدودیت هایی داشته باشد ، که این محدودیت باعث می شود باتری با هر آمپرساعتی را نتوان در یو پی اس استفاده کرد.
 
مطلب پیشنهادی: برای نگهداری صحیح و افزایش طول عمر باتری یو پی اس ups چه نکاتی را باید رعایت نمود؟
 
معیار انتخاب بهترین باتری یو پی اس

این تصور که هرچه باتری یو پی اس گران تر باشد بهتر است معیاری بسیار غلط می باشد. در مورد پارامترهای انتخاب باتری با کیفیت می توان مورد زیر را نام برد:

     میزان بازدهی
     تکنولوژی ساخت
     وزن باتری
     طول عمر باتری یو پی اس (ups)


مدت زمان استفاده از باتری مورد بحث به نوع نگهداری از آن بستگی دارد طول عمر آن متفاوت است و مهمترین عامل دما می باشد. بهترین دما برای باتری ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتیگراد می باشد رطوبت کم و خشک بودن محیط در درجه دوم اهمیت در نگهداری باتری می باشد.
مراقبت و جلوگیری از معیوب شدن اتصالات درون سلولی و خشک شدن باتری به دلیل از دست دادن الکترولیت از عوامل کاهش عمر باتری می باشد.
 
برای نگهداری صحیح و افزایش طول عمر باتری ups چه نکاتی را باید رعایت نمود؟
 

    انتخاب باتری یو پی اس ups و یا شارژ مناسب
    بازدید دوره ای باطری UPS
    استفاده باتری سالم در کنار باتری اسقاط و فرسوده
    مراقبت در هنگام جابجایی باتری یو پی اس ups
    مراقبت ازباتری یو پی اس ups درمقابل فشار
    مراقبت از باتری در مقابل گرد و غبار
    قراردادن باطری درجعبه و باکس مخصوص باطری
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.